
Dopisnik agencije ONASA Gordana Đurković, njen otac Miljan i suprug Pero poručili su da neće napustiti svoj stan u Ulici Kralja Petra Oslobodioca u centru Trebinja iako su od Osnovnog suda u ovom gradu dobili drugi po redu nalog za deložaciju, predviđenu za 18. septembar.
„Nije nam ostavljen ni zakonski rok od mesec dana, iako je ni za tih dodatnih sedmicu dana ne bi ništa promenilo, jer će izvršioci i ovoga puta naići na zaključanu kapiju dvorišta na koju ne ulazimo samo mi, već i dve bošnjačke povratničke porodice, tako da obijanje brave ili promjena ključeva znači uznemiravanje i ovih porodica „ kaže Gordana.
Ona je, kako kaže, sa naredbom o novoj deložaciji upoznata od stane Sudske policije još 1. septembra, od kojih predsjednik Osnovnog suda u Trebinju Milan Bosić traži asistenciju, pa mu je ona nakon svega, kako kaže, uputila obavještenje da se neće iseliti jer su, tvrdi, Đurkovići stan dobili prije 60 godina i otkupili ga prije 11 godina.
„Mi imamo i uverenje da je moj otac vlasnik spornog stana i nismo isknjiženi iz katastra i nećemo iseliti“, dodaje Đurkovićeva uz tvrdnje da su u međuvremenu mijenjane neke gruntovne knjige i, po njenom mišljenju, rađene različite druge ispravke koje su netačne.
Kaže da ima najave da se iz Osnovnog suda traži asistencija od tridesetak sudskih policajaca, ali da će i sa druge strane, iako poručuje da oni nisu teroristi i za tim nema potrebe, stajati njena porodica i prijatelji.
Đurkovići i dalje za sve krive trebinjsku lokalnu zajednicu koja je 1996. godine donijela odluku, bez prethodne saglasnosti Vlade RS, da se njen stan, zajedno sa još nekim stambenim jedinicama u gradu, vrate starim vlasnicima Eparhiji zahumsko hercegovačkoj i primorskoj, a samo nekoliko godina nakon toga njima dozvolili da ga otkupe, nakon čega je Eparhija podnijela tužbu protiv njih.
Porodica Đurković bi, kažu, prihvatila i neki zamjenski stan, ali im se ništa ne nudi, a cio slučaj je došao i Ustavnog suda BiH i Strazbura, gdje još nisu okončani procesi.
I dok iz trebinjske lokalne zajednice niko ne želi da se očituje po ovom pitanju, jer se sve dešavalo prije dvije decenije, predsjednik Osnovnog suda u Trebinju Milan Bosić kaže da je u ovoj pravosudnoj instutciji 15.000 predmeta i kada bi svi držali konferencije za štampu, a on davao odgovore ne bi imao vremena raditi ništa drugo i ne bi se skidao sa sredstava informisanja...
Izvor: saransak.com