Quantcast
Channel: Trebinje Danas - Trebinje
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4646

Zanimljivosti:Vampir-jedina srpska riječ u evropskim jezicima

$
0
0

Selo Kisiljevo u Srbiji, opština Veliko Gradište, a u okrugu Braničevskom, te 1725.godine bilo je u Habzburškoj monarhiji.

 

Izvještaj carskog nadzornika Gradišćanskog okruga Frombalda, objavio je 21. jula 1725. Bečki Dnevnik (njem.Wienerisches Diarium . Tada se evropska javnost, po prvi put, susrela sa pojmom vampirizma i to u jednom ozbiljnom listu. Da li su se čitaoci podsmijavali ili užasavali, ne znamo pouzdano. Jedno je sigurno-priča iz sela Kisiljeva, koja slijedi, zaintrigirala je Bečlije, pa i najveće krugove vlasti.Sigurno je i to da je tada srpska riječ „vampir“prvo ušla u njemački,zatim u francuski i dalje u sve evropske jezike.

 

Frombaldov izvještaj vojnom komandantu u Beogradu

 

 

"U selu Kisiljevo, Ramski okrug, deset nedjelja nakon smrti podanika Petra Blagojevića, sahranjenog po rašanskom običaju, umrlo je devet osoba u roku od osam dana, kako mladih, tako i starih. Svi su umrli nakon 24-časovne bolesti i javne izjave da im se na samrtničkoj postelji u snu javio gorepomenuti, a prije deset nedjelja preminuli Petar Blagojević, koji je na njih legao i davio ih, te su nakon toga morali ispustiti dušu. Ostali podanici u selu bili su veoma uzdrmani, posebno nakon što je žena Petra Blagojevića napustila mjesto i otišla u neko drugo selo. Prethodno je izjavila da joj je muž dolazio i tražio opanke. Kako se   kod takvih osoba (koje nazivaju vampirima) moraju javiti različiti znakovi, kao npr. neraspadljivo tijelo i koža, te da im rastu kosa, brada i nokti, podanici su se jednoglasno odlučili da otvore Blagojevićev grob da bi vidjeli da li su i kod njega prisutni pomenuti znakovi. Stoga su se obratili meni, izložili gorenavedeni
slučaj i zahtijevali da zajedno sa ondašnjim popom ili sveštenim licem prisustvujem uviđaju. Iako sam u prvom mahu odbio njihov zahtjev sa obrazloženjem     da on mora biti poslušno i ponizno prijavljen cijenjenoj Upravi, te da moramo saslušati njihovo mišljenje, oni nipošto nisu htjeli da me poslušaju, već su mi  poslali kratki odgovor: mogu da radim šta hoću, ali ako im ne odobrim da nakon otkrivanja i pregledanja tijela postupe sa tijelom po njihovom običaju, moraće da napuste i kuću i imanje, jer bi dok stigne milostiva odluka iz Beograda cijelo selo (kako se već dešavalo u turska vremena) moglo da strada od takvog zlog duha, na šta oni neće da čekaju. Budući da ih nisam mogao ni lijepim riječima ni prijetnjama odvratiti od njihove odluke, zaputio sam se u Kisiljevo sa gradištanskim popom, pregledao već otvoreni grob Petra Blagojevića, i svjedočeći po apsolutnoj istini otkrio sljedeće: sa tijela i groba se nije širio nikakav miris karakterističan za mrtvace,tijelo, osim nosa nešto utonulog, bilo je posve svježe, kosa i brada, čak i nokti, nakon što su stari otpali, porasli su, stara koža, koje
je bila pomalo bjeličasta, bila je zguljena, a nova se pojavila, lice, dlanovi, stopala i cijelo tijelo ni za njegovog života nisu mogli biti u savršenijem stanju.            U ustima sam mu, ne bez zaprepaštenja, otkrio malo svježe krvi, koja po opštem iskazu potiče od onih čiju je krv pio; sve u svemu, bili su prisutni svi pokazatelji koje takvi ljudi (kako je već gore navedeno) treba da imaju. Nakon što smo pop i ja vidjeli ovaj spektakl, kod naroda je se sve više preovladavala srdžba namjesto zaprepaštenja, te su u velikoj žurbi naoštrili kolac da bi time proboli tijelo mrtvaca, te ga zaboli u srce, nakon čega je potekla gusta, svježa krv čak i iz ušiju i usta, a bilo je i drugih divljih znakova, koje ovdje zaobilazim iz velikog poštovanja; na kraju su tijelo spalili u skladu sa običajem. Pošto sam izložio slučaj cijenjenoj Upravi, želio bih da vas najponiznije zamolim da, ako je ovdje počinjena neka greška, istu ne pripišete meni, već od straha pomahnitaloj rulji.

Carski nadzornik u Gradišćanskom okrugu"

 

Riječ „vampir“tako je uvrštena u sve evropske riječnike, ali se u svjetskoj literaturi zauvijek ustoličila poslije čuvenog romana „Drakula“ Brema Stokera iz 1897.godine. Hronološki gledano, ako za vampire vrijeme ima značaj, prvi srpski vampir je Petar Blagojević, a ne Sava Savanović, o kome se priča pojavila više od vijek i po kasnije. Danas se za nekoga kaže da je „energetski vampir“ako nekoga ne ubije stvarno, ali ga „ubije pričom“ i popije mu životnu energiju. Izgleda da su i vampiri uznapredovali-više se ne prljaju krvlju, nego i oni koriste sofisticiranu „tehnologiju“. Ali, i dalje postoje, ako ništa, a ono u svakodnevnom jeziku i metafori.

 

Momir Milić/sa njemačkog prevela Vedrana Pavićević

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4646